2020 29 sausio

Svetainės www.partizanumemorialas.lt lankytojų prašymu, pateikiame mokslininkų ir etnologų įžvalgas apie Lietuvos partizanų memorialo obelisko – įsmeigto lietuviško kalavijo reikšmę bei unikalias baltų karių pagerbimo tradicijas-  kapavietes žymint vertikaliai įsmeigtais ginklais: kirviais, ietimis ir kalavijais.

 

Archeologai Hab. Dr. Vytautas Kazakevičius ir Dr. Arvydas Malonaitis:  “ Vertikaliai įsmeigti ginklai Lietuvos geležies amžiaus paminkluose “

Pateikiame mokslininkų ir archeologų Dr. A. Malonaičio ir Dr. V. Kazakevičiaus straipsnio santrauką apie vertikaliai įsmeigtų ginklų reikšmę kapavietėse ir kenotafuose:

Vertikaliai įsmeigti ginklai: kirviai, ietys ir kalavijai yra sietini su magija. Manyta, kad ypač didele magiška galia pasižymi kertamieji ginklai, kaip jungiantys dvi magiškąsias savybes- metalą ir aštrumą. Smeigianti jų maginė funkcija stipriai padidėja, nes tokiu būdu perduriamas priešas ar pikta dvasia.

Vertikaliai piliakalnyje įsmeigtas kalavijas turi keletą prasmių- žymi simbolinę karių palaidojimo vietą, pagerbia ypatingą drasą parodžiusius karius ir  mūšio vadą, bei saugoja mirusiųjų vėles. Neatmetama mintis, jog įsmeigtas ginklas žymi svetur žuvusį ar dingusį karį.

Taigi vertikaliai įsmeigtais ginklais buvo žymimi simboliniai žuvusių karių palaidojimai, siekiant pagerbti jų atminimą ir apsaugoti karių dvasias nuo blogo.

 ( Prisegamas straipsnis)

Įsmeigtas kalavijas straipsnis  <—- Nuoroda

 

Etnologas, tinklapio “ ALKAS “ kūrėjas ir valdytojas  JONAS VAIŠKŪNAS: 

( Prisegamas straipsnis)

Kalavijas ant kalvos. J. Vaiškūnas  <—- Nuoroda

 

Profesorius, etnologas LIBERTAS KLIMKA:

“ Į kalvą įsmeigtas kalavijas – tarsi gimtosios žemės apsauga. Beje, primena ir kryžių… Kalavijas smeigiamas po pergalingos kovos į apgintą šventąją gimtinės žemę, kad nusivalytų priešo užmačių bjaurastis ! “

 

 

 

Naujienos ir pranešimai spaudai

Archyvas
Visus straipsnius galite rasti archyve, paspaudę čia
Partizanų memorialo vieta