Apie memorialą

Memorialo idėja – įamžinti visus 20 000 partizanų, paaukojusių gyvybes už Tėvynės laisvę nelygioje pokario kovoje prieš sovietų okupantus. Manome, kad artėjant Valstybės šimtmečiui, Lietuvos kariuomenės 100-osioms metinėms bei Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Deklaracijos 70-osioms metinėms privalome pagerbti tuos, kurie vardan Lietuvos laisvės atidavė brangiausia – savo gyvybes!

Memorialui parinkome išskirtinę tiek landšaftu, tiek ir geografija vietą – Kryžkalnio k. (Raseinių raj.)

Sudedamosios memorialo dalys yra partizanų kovos istorijos ekspozicijos paviljonas kalno papėdėje, lietuviško kalavijo formos obeliskas ( H-25 m ), atminimo siena su 20 000 žuvusių partizanų pavardėmis, išpjautomis Vyčio kryžiaus formos stelose, pagerbimo aikštė ( talpinanti iki 1 000 žmonių ) su nežinomo partizano kapu, bei baigiama statyti  koplyčia ( arch. V. Bakšienė ). Antrame projekto etape numatome pastatyti ir partizanų istorijos info paviljoną- muziejų.

Svarbiausi memorialo simboliai – tai lietuviško kalavijo formos obeliskas ir 20 000 partizanų įamžinanti atminimo siena su nežinomo partizano kapu.

Kalavijas, įsmeigtas piliakalnio viršūnėje – tai pergalės ir išsilaisvinimo, gimtosios žemės apsaugos   simbolis. Neveltui jį pasirinkome iš šlovingiausios Lietuvos istorijos-LDK laikų, taip siekdami prilyginti partizanų pasipriešinimo kovas skambiausioms lietuvių istorijos pergalėms. Obeliskas-kalavijas bus puikiai matomas vykstantiems svarbiausia Lietuvos magistrale Vilnius-Klaipėda iš dešimčių kilometrų.

Atkirsta esamo  kalno dalis sukuria atodangą – žuvusiųjų atminimo sieną ( H-6 metrai, ilgis apie 30 m), kuri simbolizuoja tvirtą ir tarsi uola nepalaužiamą partizanų kovinę dvasią. Sienoje kompuojami apie 1300 tamsinto plieno Vyčio kryžių su žuvusių partizanų pavardėmis ( po 16 pavardžių ant vienos stelos),  kurios tamsiu paros metu iš apačios būtų apšviestos raudonai, tuo būdu sukuriant krauju parašytų pavardžių metaforą. Šalia atminimo sienos formuojama aikštė, skirta pagerbimo ceremonijoms.

Kalavijas padalina atminimo sieną pusiau ir sminga į žemę – būtent šioje vietoje numatome simbolinį Nežinomo Partizano kapą – tai granito plokštėse išpjautas juodas Vyčio kryžius su raudonu apvadu tamsiai žalio granito fone. Būtent tokį  ženklą ant uniformų partizanai buvo išsiuvinėję ant rankovių pasipriešinimo sovietų okupantams metu 1944-1953 metais.

Memorialo kompoziciją užbaigia dabar statoma koplyčia ( arch. V. Bakšienė ), kurioje bus galima  pasimelsti už žuvusiuosius. Aplink koplyčią išdėliotose monolitinėse betono plokštėse bus eksponuojami 9 partizanų apygardų ženklai ir iškalti jų pavadinimai.

Naujienos ir pranešimai spaudai

Archyvas
Visus straipsnius galite rasti archyve, paspaudę čia
Partizanų memorialo vieta